WIWEN NILSSON, glasunderlägg 10 st, Silver, Lund bla 1958.
Två modeller (7+3 st), monogram och gåvogravyr. Diameter 6,5 cm, vikt 248 gram.
Smärre slitage.
Mellan åren 1954-1968 fick operasångaren Nils Bäckström (1913-2000), glasunderlägg i silver vid särskilt utvalda premiärer. Det var hans och familjens närmaste vänner, Sonja och Adolf Thulin, som stod som givare. Sonja hade i egenskap av Malmö Stadsteaters presschef lärt känna Bäckströms under sent 40-tal. Framsida med monogram NB.
Fler smyckesformgivare: