Wiwen Nilsson

(Sverige, 1897-1974)
Wiwen Nilsson
(Sverige, 1897-1974)

WIWEN NILSSON, glasunderlägg 10 st, Silver, Lund bla 1958.

Två modeller (7+3 st), monogram och gåvogravyr. Diameter 6,5 cm, vikt 248 gram.

Smärre slitage.

Proveniens

Mellan åren 1954-1968 fick operasångaren Nils Bäckström (1913-2000), glasunderlägg i silver vid särskilt utvalda premiärer. Det var hans och familjens närmaste vänner, Sonja och Adolf Thulin, som stod som givare. Sonja hade i egenskap av Malmö Stadsteaters presschef lärt känna Bäckströms under sent 40-tal. Framsida med monogram NB.

Formgivare

Fler smyckesformgivare:

Utropspris
6 000 SEK

Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

123. Mats Theselius, fåtöljer, ett par, "Aluminiumfåtölj", Källemo, Värnamo.
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
Budhistorik
55 000

ditt bud
Aktuellt bud:
55 000 SEK