STOLAR, 4 st, 1900-talets andra hälft. Troligen Jouko Järvisalo.

Formpressad, vitlackerad rygg samt armlän. Fast stoppad rygg och sits. Klädsel i svartvitt tyg. Stomme av svart metall.
Sitthöjd ca 47 cm, totalhöjd ca 79 cm.

Bruksslitage. Repor, märken och ställvis färgbortfall.

Utropspris
2 000 SEK