Stomme av lövträ, skuren dekor. Fast stoppad sits med klädsel av gyllenläder. Märkt på baksidan av sargen "ATV". Sitthöjd 48, höjd 105 cm.
Renoverad och kompletterat. Smärre skador, lagningar och slitage. Något maskstungen.