ARDY STRÜWER, olja på duk.
"Misty Dream" (Dröm för Seurat). 54 x 65 cm. Signerad Ardy Strüwer II -79.
Ytsmuts. Någon mindre repa med litet färgbortfall.
Ardy Strüwer är en svensk-indonesisk-nederländsk bildkonstnär, komiker och manusförfattare född i Djakarta. Han studerade vid Konstakademien i Haag och grafik vid Konstakademien i Stockholm. Han målar i explosiva färger, i en lekfull stil med naivt och sensuellt målade abstraktioner och figurationer. Ofta i en surrealistisk stil med kvinnoansikten då hans konst är en hyllning till livets ursprung, kvinnan. Strüwer har även varit knuten till Johansfors glasbruk som formgivare.