Stomme av mässing. Behängd med slipade prismor. Tolv-tjugo ljuspunkter, för åtta ljus. Diameter 75. Höjd ca 100 cm.
Restaurerad/kompletterad. Ej funktionstestad. Nagg på vissa prismor. Slitage. Märken. Repor.