LJUSKRONA, sengustaviansk, omkring år 1800.

Stomme av mässing. Behängd med slipade prismor. Tolv-tjugo ljuspunkter, för åtta ljus. Diameter 75. Höjd ca 100 cm.

Restaurerad/kompletterad. Ej funktionstestad. Nagg på vissa prismor. Slitage. Märken. Repor.

Utropspris
30 000 SEK