Allmoge
1113273

KISTA, allmoge, Sverige, 1800-tal.

Bemålad. Dekor av blommor. Daterad 1807. Höjd 45, bredd 100, djup 56 cm

Bruksslitage. Avnötta träpartier. Krackelyr er och färgbortfall. Repor. Delvis maskstungen. Större lagning bl.a. på ovansida lock.

Utropspris
2 000 SEK