GLASMOSAIK - KOSTA, ca 12 kvm, Kosta Glasbruk Sverige 1950-60-tal

11 kompletta lådor samt 3 påbörjade. Mosaiken är uppklistrad på pappersark 50 x 20 cm. Sättningsinstruktion medföljer.

Smärre slitage.

Samuel Palmblad, 'Kosta Mosaik. Glas uppåt väggarna', 2016.

Tillverkades mellan 1954-1967 på Kosta Glasbruk. Då Nordens enda tillverkare av glasmosaik.
Användes bl a av Bruno Mathsson i hans glashus samt i det egna huset i Tånnö; av arkitekterna Dag Irvall som var stadsarkitekt i Tranås 1948-1965, och Helmer Flensborn med kontor i Husqvarna; Gavlegårdarna i Gävle beställde i början av 1960-talet 5000 kvm till trappuppgångar och badrum.
Bruket var framgångsrikt och hade under en tid en egen heltidsanställd mosaikdesigner, Sven Pihlström, Sveriges ende i sitt slag.

Utropspris
5 000 SEK
Jan Ahlklo
Jan Ahlklo
Värderingsman
+46 (0)767 66 16 46