MATSALSGRUPP, 13 delar, empirestil, Annibale Colombo, Italien, sent 1900-tal.

Mahogny, rektangulär delbar skiva med två iläggsskivor. Fyra nedåt avsmalnande ben avslutade med fothylsor av mässing. L 185-291, b 110, h 77. 12 stolar varav två med armlän, rottingklädd rygg, stoppad sits, kopplade ben.

Slitage. Smärre fläckar klädseln.

Utropspris
12 000 SEK