LIKÖRSERVIS i schatull, 1800-talets andra hälft.

Utfällbart fanerat schatull med inläggningar av bl.a mässing och pärlemor. Uttagbar insats med 4 karaffer och 16 glas, förgylld dekor. Schatullets mått, längd 33, bredd 26, höjd 25, karaffernas höjd 21, glasens höjd 7,5 cm. Nyckel finns.

Konditionsrapport

Slitage och smärre skador. Schatullet med skadat gångjärn i locket. Karafferna med smärre nagg. Glasen med obetydliga nagg.

Placering
Västberga Allé 3, 126 30 Hägersten - L43

Möjliga transportalternativ:

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Alla priser är preliminära.

    Kontakta kundservice

    Telefontid: Mån - Fre 9-13

    Kontakta ansvarig katalogiserare

    Rikard Klev

    Rikard Klev
    Värderare / Specialist modern konst

    rikard.klev@bukowskis.com

    Auktionen avslutades:
    CET

    Utropspris: 3 000 SEK

    Slutpris

    3 400
    330 EUR
    374 USD

    Budhistorik (20 bud)
    713 dec 21:363400SEK
    913 dec 18:453200SEK
    6A13 dec 18:433000SEK
    Acceptpris på 1 500 SEK uppnåddes