Glas Servisglas
1113956
LIKÖRSERVIS i schatull, 1800-talets andra hälft.

Utfällbart fanerat schatull med inläggningar av bl.a mässing och pärlemor. Uttagbar insats med 4 karaffer och 16 glas, förgylld dekor. Schatullets mått, längd 33, bredd 26, höjd 25, karaffernas höjd 21, glasens höjd 7,5 cm. Nyckel finns.

Slitage och smärre skador. Schatullet med skadat gångjärn i locket. Karafferna med smärre nagg. Glasen med obetydliga nagg.

Rikard Klev
Rikard Klev
Värderare / Specialist modern konst
+46 (0)739 40 08 14

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Utropspris
3 000 SEK