Färgyllda och bronserade. Skulpterad ram med genombrutet krön, dekor av bladverk.
Mått 120 x 52 cm och 140 x 53 cm.
Bruksslitage. Delvis renoverade, senare förgyllning. Dekorbortfall och färgslitage.
Enligt uppgift rekvisita ur "Vår tid är nu", tv-serie på SVT.