CHRISTER STRÖMHOLM, gelatinsilverfotografi.
Man med basker, bild publicerad i boken "Resa i svartvitt" 1986.
Bildyta/bladstorlek 18 x 24,5 cm.
Pressbild. Oramad.
Obetydligt ytslitage.
Obetydlig repa i bildens övre del.
Smärre veck i nedre högra hörnet.
Anders Jonasons samling. Han var god vän med Strömholm och de gav ut boken "Konsten att vara där" (Norstedts, 1992) tillsammans.
Lasse Söderberg, Christer Strömholm, "Resa i svartvitt", 2013, avbildad.
Tidskriften Paletten nr.3, 1986, avbildad.
Christer Strömholm var en svensk fotograf och bildkonstnär född i Stockholm. Han studerade bland annat för Isaac Grünewald och Otte Sköld. Strömholm har även målat romantiska landskap, teater och cirkusmotiv men är främst känd som fotograf och kom i slutet av 1940-talet, via grafiken, in på fotografi. Hans repertoar består främst i intima svartvita porträttserier, ibland kallade gatufotografier, med surrealistiska undertoner. Hans serie porträtt av transvestiter från sin vistelse i Paris på 1950-talet är bland de mest välkända. Strömholm gav kurser i fotografi på Kursverksamheten i Stockholm som senare blev Fotoskolan och hans arbeten har påverkat en mängd svenska fotografer därefter.