Med fraktgodsetiketter från Wirsbo och Ferna Bruk. Fanerad på stomme av furu, mörkbetsad. Skuren dekor samt dekor av pastellage. Fast stoppad klädsel. Huvudgaveln med egyptiserande karyatider. Total längd ca 224, bredd ca 105, höjd huvudgavel ca 134 cm. Innermått ca 190 x 90 cm.
Skador. Slitage. Lagningar. Två samtida järnskruvar medföljer. Kompletterad, långsidorna invändigt med senare lister / sängbärare.