CLAËS E. GIERTTA, skulptur, signerad och daterad 1979.
"Vogue la Galére". Snidat trä samt patinerad metall, bl.a mässing och koppar. Längd ca 82 cm, höjd 112 cm.
Inga synliga skador. Torrsprickor och böjda metalltrådar, troligen ursprungliga.
Claës Giertta var en svensk friherre, silversmed, skulptör och formgivare. Han var utbildad på Konstfack och fick olika skulptur- och inredningsuppdrag från bland annat SEB och Volvo samt för hotell och restauranger. Men han utförde även en rad beställningar till kyrkliga och profana miljöer. Tillsammans med Margit Sahlin formgav han prästvigningskorset inför den första kvinnliga prästvigningen 1960. Giertta är även känd för att ha designat musikbranschens stora pris Grammisplaketten 1969-2007. Han är representerad på Nationalmuseum.