Madeleine Pyk – en samling F769

ÄMBETSMANNAVÄRJA, svensk, 1800-talets andra hälft.

Tveeggad klinga. Korsfomat fäste i mässing dekorerat med lilla riksvapnet. Kavelplattor av pärlemor. Läderbalja med dekorerade mässingsbeslag. Längd 88,5 cm, klingan 75 cm.

Ställvis slitage. Smärre ytsprickor i lädret.

Utropspris
400 EUR