Sven-Arne Gillgren

(Sverige, 1913-1992)
Sven-Arne Gillgren
(Sverige, 1913-1992)

SVEN-ARNE GILLGREN, kaffeservis, 3 delar, silver, GAB, Stockholm, 1959.

På genombruten gallerfot. Lockknoppar i form av fruktskålar. Sockerskål och gräddkanna invändigt förgyllda. Kaffekanna med handtag i bakelit. Höjd 8-21 cm. Totalvikt, inkl kaffekannan, 1140 gram

Gravyr undertill. Smärre slitage. Märken.

Utropspris
4 000 SEK