KOPP med FAT, ett par, porslin, Sèvres, Frankrike, 1780-tal.

Bouillard modell, med dekor i blått och guld av ströblommor. Signaturer med bla.a för Henry-Martin Prévost, Weidinger samt Jean Jacques Pierre. Diameter på fat 14 cm.

Slitage. Fat med lagningar. Kopp med smärre retuscher.

Utropspris
4 000 SEK