Fanerad med mahogny, björk, rosenträ, alm m fl träslag. Rak form, utfällbar klaff med bakomliggande skrivinredning. Bronsbeslag. Intarsiadekor. Längd 107, djup 44, höjd 110 cm. Nyckel finns.
Fanérskador. Slitage, fläckar. Några lådknoppar saknas, mittluckan svår att stänga.