SEKRETÄR, gustaviansk stil, 1900-tal.

Fanerad med mahogny, björk, rosenträ, alm m fl träslag. Rak form, utfällbar klaff med bakomliggande skrivinredning. Bronsbeslag. Intarsiadekor. Längd 107, djup 44, höjd 110 cm. Nyckel finns.

Fanérskador. Slitage, fläckar. Några lådknoppar saknas, mittluckan svår att stänga.

Utropspris
2 500 SEK