STOLAR, 4 st, sengustaviansk stil, omkring 1900.

Två stolar med svängda armlän.
Vitmålat trä, stoppad rygg och sits klädd med textil. Skuren dekor och runda kannelerade ben. Sabelformade bakben.
Sitthöjd ca 47 cm.

Bruksslitage. Smärre repor och märken. Senare målade och senare klädsel.

Utropspris
4 000 SEK