ALGOT TÖRNEMAN OCH DAVID ROSÉN, soffbord, ur Triva-serien, Nordiska Kompaniet, Nyköping, 1950/60-tal.

Stomme i ek. Emaljerad bordskiva med dekor av blå och gröna kvadrater mot mörk fond. Plakettmärkt. Mått 86 x 86 x 48 cm.

Slitage, ställvis något hårdare. Repor.

Utropspris
2 500 SEK