Fanerad med mahogny. Fyra lådor, varav den övre med nedfällbar front samt bakomliggande lådor. Beslag av mässing. Bredd 100, djup 52, höjd 108 cm.
Åldersrelaterat slitage. Renoverad. Kompletterad. Fanerskador. Repor. Märken. Något lösa lister. En låda saknas. Nyckel saknas.