FICKUR, 14K guld, Longines, Grand Prix, Paris, 1900. Total vikt inklusive urverk ca 35 g

14K i ytterboett, innerboett i metall, ankargång, plexiglas, emaljerad urtavla, boett av GF Waldsworth, ca; 1904, kedja, klockställ, vikt exkl kedja 37 g

Serie nr 1588100

Smärre slitage med repor i boett och något skev ytterboett. Gravyr "Anna". Ingen servicehistorik föreligger varför funktion ej garanteras och en genomgång rekommenderas. Fungerar vid enklare test.

Utropspris
6 000 SEK