MINIATYRHUMIDOR, silverplätterad, 1800-talets slut.

Med familjen von Rosens vapen samt Clarence von Rosens namnteckning graverad på locket. Invändigt med cederträ. Med dedikation undertill "Minne Till gamla kamraterna på skolorna Wien 1900-talets förta hälft.Längd 9,5. Bredd 7,5. Höjd 3 cm.

Slitage.

Proveniens

Clarence von Rosen. von Rosen studerade vid Militär-Reitlehrer-Institut, Wien, 1890-92 samt var elev vid Spanska ridskolan, Wien, jan–juli 93.

Utropspris
3 000 SEK