Benvit botten med stora polykroma blom-, palmett- och arabeskslingor. Bred röd huvudbård med arabesk- och palmettranka.
Abrasher, ställvis blekt. Något ställvis hårt slitage, något smutsig, smärre fläckar. Långsidorna med trampveck och smärre skador.