Målade. Fast stoppad sits och rygg. Kannelerade ben med bronserade dekorelelement. Signerade EJS. Sitthöjd ca 44 cm.
Åldersrelaterat slitage. Senare målning och klädsel. Färgbortfall och sprickor. Fläckar och märken.