Allmoge
111665

VÄGGSKÅP, allmoge, Dalarna, 1800-tal.

Rikt bemålat med bla kurbitsar. Raka sidor, dörr, kraftig krönlist. L 42, b 24, h 48. Nyckel finns.

Slitage, sprickor, del av krön saknas. Bakstycket med hål.

Utropspris
2 000 SEK