Stomme av mässing och glas med förgylld dekor. Oljehus av klarglas med slipad dekor. Kupa av glas med dekor av bladverk. Höjd ca 79 cm.
Åldersrelaterat slitage. Ställvis färgslitage. Smärre nagg.