BRUNO MATHSSON och PIET HEIN, bord, "Supercirkulär", Fritz Hansen, Danmark, 2014.
Vitlaminerad skiva med mattpolerad aluminium. Kromade spännben. Etikettmärkt. Diameter ca 100 cm, höjd 72 cm.
Smärre slitage. Smärre repor och smärre märken.
Möbelföretaget Fritz Hansen grundades 1872 av visionären och möbelsnickaren med samma namn. Fritz Hansen var en visionär och knöt Danmarks mest framgångsrika formgivare och arkitekter till sig, däribland Arne Jacobsen, Hans Wegner, Poul Kjaerholm, Piet Hein och Verner Panton. På 1930-talet började Hansen samarbeta med Arne Jacobsen och samarbetet resulterade i klassiker som ”Myran”, ”Sjuan” och ”Ägget”. Varumärket är idag synonymt med dansk stilren formgivning och god kvalitet.