LARS LERIN, akvarell på papper
Landskap med text i blyerts. 34,5 x 27 cm. Signerad Lars Lerin -87.
Papper vågigt. Hanteringsveck som löper tvärs över bilden. Ej examinerad ur ram.
Lars Lerin, svensk bildkonstnär född i Munkfors, uppvuxen i byn Sunnemo i norra Värmland. Han studerade vid Gerlesborgsskolan 1974-75 och vid Valands konsthögskola i Göteborg 1980-84. Han är främst känd för illustrationer från sina resor runt om i världen. Räknas som Nordens främsta akvarellmålare och har ställt ut i hela världen.