Tudelat. Fanerat med mahogny. Överdel med dörrpar och bakomliggande hyllplan. Underdel med två lådor i sarg samt dörrpar med bakomliggande hyllplan. Bredd 131. Djup 52. Höjd 241 cm. Nyckel finns.
Smärre slitage. Repor. Märken. Dekorbortfall, delar saknas. Smärre fanerskador.