VÄGGKLOCKA, Holland, 1800-talets första hälft.

Fodralet fanerat med mahogny med flera träslag, inläggningar. Bronserade metallbeslag. Målad urtavla daterad 1832 på baksidan. Pendel och ett lod medföljer. Bredd ca 42, djup ca 24, höjd ca 130 cm.

Renoverat och kompletterat. Smärre skador, slitage och lagningar. Ej funktionstestat.

Klubbat pris
3 000
266
278
Utropspris
4 000 SEK
Budhistorik (5 bud)
27 jun 2019 21:05
3 000 SEK
27 jun 2019 8:30
2 800 SEK
24 jun 2019 13:01
2 600 SEK
22 jun 2019 7:56
2 000 SEK
20 jun 2019 19:19
300 SEK