Fanerat med olika träslag, bl a palisander. Dekor av intarsia. Dörrpar med bakomliggande barinredning, invändig belysning. Dörrpar med bakomliggande hyllplan och två lådor. Beslag av mässing. Bredd 89. Djup 38. Höjd 142,5 cm. Nyckel finns.
Slitage. Repor. Märken. Ej funktionstestad belysning. Barinredning med lösa delar, montering krävs.