Stomme av mässing, behängd med pressat och slipat glas i bl.a girlander. Korgbotten och obelisk i mitt. Genombruten kronring med fyra ljusarmar. Fyra elektriska ljuspunkter. Diameter ca 50 cm, höjd ca 68 cm.
Slitage och smörre nagg. Ej funktionstestad och ej fullständigt genomgången.