LJUSKRONA, 1900-talets första hälft.

Stomme av mässing, behängd med pressat och slipat glas i bl.a girlander. Korgbotten och obelisk i mitt. Genombruten kronring med fyra ljusarmar. Fyra elektriska ljuspunkter. Diameter ca 50 cm, höjd ca 68 cm.

Slitage och smörre nagg. Ej funktionstestad och ej fullständigt genomgången.

Utropspris
3 000 SEK