SVANTE SKOGH, vitrinskåp, för Säffle Möbelfabrik, 1900-talets senare del.

I 'Cortina'-serien. Fanerat med palisander. Skjutbara glasdörrar; två flyttbara glashyllor; nedtill fem lådor. Höjd 141 cm, bredd 77 cm, djup 31 cm.

Åldersrelaterat slitage. Mindre fanerskador på ena långsidan baktill.

Utropspris
10 000 SEK
Om Cites