EERO SAARINEN, matbord, "Tulip", Knoll International.
Oval skiva av marmor, vitlackerad fot.
Höjd 72, 200 x 120 cm.
Skivan med mindre skador och slitage, gulnad yta, foten med smärre slitage.
Enligt uppgift inköpt på Nordiska Galleriet 1988.