BERGERE, Louis XVI-stil, troligen Farnkrike, omkring år 1900.

Stomme av bok. Skuren dekor. Fast stoppad sits och rygg, sitsen med lös dyna. Tygklädsel. Sitthöjd ca 46, höjd ca 112 cm.

Renoverad, borttagen målning. Skador, slitage, lagningar.

Utropspris
4 000 SEK