Stomme av bok. Skuren dekor. Fast stoppad sits och rygg, sitsen med lös dyna. Tygklädsel. Sitthöjd ca 46, höjd ca 112 cm.
Renoverad, borttagen målning. Skador, slitage, lagningar.