BYRÅ, troligen av Jonas Westring (1772-1828) i Gränna, ej signerad. Gustaviansk, 1700-talets slut.

Fanerad med bl a alrot och björk. Beslag av mässing. Inläggningar av spiralband och blombuketter. Översta lådan märkt med svart lacksigill med Gränna stadsvapen. Bredd 104, djup 53, höjd 80 cm. Nyckel finns.

Åldersrelaterat slitage. Ställvis blekt. Fanerskador. Mindre kompletteringar.

Utropspris
12 000 SEK