BYRÅ, troligen av Jonas Westring (1772-1828) i Gränna, ej signerad. Gustaviansk, 1700-talets slut.

Fanerad med bl a alrot och björk. Beslag av mässing. Inläggningar av spiralband och blombuketter. Översta lådan märkt med svart lacksigill med Gränna stadsvapen. Bredd 104, djup 53, höjd 80 cm. Nyckel finns.

Konditionsrapport

Åldersrelaterat slitage. Ställvis blekt. Fanerskador. Mindre kompletteringar.

Placering
Västberga Allé 3, 126 30 Hägersten - T4

Möjliga transportalternativ:

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

    Avvikelser kan förekomma.

    Kontakta kundservice

    Telefontid: Mån - Fre 9-13

    Kontakta ansvarig katalogiserare

    Anna Heathcote-Ball

    Anna Heathcote-Ball

    anna.heathcoteball@bukowskis.com

    Auktionen avslutades:
    CEST

    Utropspris: 20 000 SEK

    5 800
    554 EUR
    625 USD

    Acceptpriset är ej uppnått

    Budhistorik (5 bud)
    422 apr 0:225800SEK
    217 apr 17:505600SEK
    315 apr 21:395000SEK