Möbler Skåp & Byråar
1120334
BYRÅ, troligen av Jonas Westring (1772-1828) i Gränna, ej signerad. Gustaviansk, 1700-talets slut.

Fanerad med bl a alrot och björk. Beslag av mässing. Inläggningar av spiralband och blombuketter. Översta lådan märkt med svart lacksigill med Gränna stadsvapen. Bredd 104, djup 53, höjd 80 cm. Nyckel finns.

Åldersrelaterat slitage. Ställvis blekt. Fanerskador. Mindre kompletteringar.

Anna Heathcote-Ball
Anna Heathcote-Ball
+46 (0)760 52 23 55

Telefontid: Mån - Fre 9-13

Utropspris
12 000 SEK