CHRISTER STRÖMHOLM, gelatinsilverfotografi, stämplad av Strömholm Estate.
Fotografi ur serien "Där alla änglar fallit". Framtagen på 1990-talet, stämplad och signerad i efterhand (2011) av Strömholm Estate. Bildyta 19,5 x 27,5 cm. Äkthetsbevis medföljer.
Ej examinerad ur ram. Förefaller att vara i god kondition.
Christer Strömholm var en svensk fotograf och bildkonstnär född i Stockholm. Han studerade bland annat för Isaac Grünewald och Otte Sköld. Strömholm har även målat romantiska landskap, teater och cirkusmotiv men är främst känd som fotograf och kom i slutet av 1940-talet, via grafiken, in på fotografi. Hans repertoar består främst i intima svartvita porträttserier, ibland kallade gatufotografier, med surrealistiska undertoner. Hans serie porträtt av transvestiter från sin vistelse i Paris på 1950-talet är bland de mest välkända. Strömholm gav kurser i fotografi på Kursverksamheten i Stockholm som senare blev Fotoskolan och hans arbeten har påverkat en mängd svenska fotografer därefter.