YRJÖ KUKKAPURO, fåtölj, "Karuselli", Haimi, 1900-talets andra hälft.

Klädsel i rött skinn, stomme i vit glasfiber samt kromad metall. Snurrbar. Sitthöjd ca 40 cm.

Bruksslitage, ställvis omfattande slitage. Skador på skinnet, hål och sprickor.

Utropspris
15 000 SEK