HANS-AGNE JAKOBSSON, takkrona samt vägglampa, mässing, Markaryd, 1960-tal.
Stomme av mässing med kupor av opalglas. Taklampa med sex ljuspunkter. Diameter 85, höjd 78 cm. Vägglampa etikettmärkt, modellnummer V/241. Höjd 33 cm.
Ej funktionstestad. Smärre slitage. Obetydliga nagg.