BYRÅ, senbarock, 1700-talets första hälft.
Fanerad med valnöt. Svängd front med utdragsskiva och tre lådor. Beslag av mässing. Bredd 105. Djup 60. Höjd 83 cm. Nyckel finns.
Fanerskador. Fanerlagningar. Torrsprickor. Repor. Slitage. Märken. Knopp till utdragsskivan saknas.