Gustaf Söderberg

(Sverige, 1799-1875)
Gustaf Söderberg
(Sverige, 1799-1875)

GUSTAF SÖDERBERG, tempera, signerad GS och otydligt daterad 18??.

Vy från Riddarhustorget mot Riddarholmen med L´Archevèques skulptur av Gustav Vasa. Bildyta 15 x 12 cm. Samtida förgylld ram med 1800-tals passepartout.

Ej examinerad ur ram. Vågigt papper eller duk. Repa.

Bilden visar den ursprungliga placeringen av L´Archevèques skulptur av Gustav Vasa mitt på Riddarhustorget (avtäckt 1774). 1919 flyttades skulpturen till sin nuvarande placering utanför Riddarhuset p.g.a. att torget gjordes om till trafikplats.

Stilistiskt visar bilden likhet med Gustaf Söderbergs ”Slottsbacken österut med slottets södra fasad”, tempera 10 x 14.7 cm., i Stockholms Stadsmuseum.
Gustaf Söderberg utnämndes 1858 till överintendent, som vid den tiden betydde chefskapet och preses över Konstakademien, Kongl. Museum (Nationalmuseum) och Statens byggnadsstyrelse.

Utropspris
4 000 SEK