BALDAKIN, empire, 1800-1900-tal.

Förgylld, dekor av bl.a blad, palmetter och plymer. Huvudgavel på sockel klädd med spegelglas, flankerad av pelare. Sänghimmel med textilklädd kupol, elektrifierad hängande kunglig krona i metall, textil samt med olikfärgat infällt glas. Ej monterat. Huvudgavelns höjd inkl. sockel ca 216 cm, bredd ca 165 cm. Sänghimmelns mått exkl. kupol 173 x 130 x 39 cm. Kronans längd ca 45 cm.

Bruksskick med slitage. Renoverad, kompletterad, lagningar. Skador och gamla spik- och skruvhål. Fläckar. Belysningen ej funktionstestad.

Utropspris
20 000 SEK