SKÅP, Karl Johan, 1800-talets andra hälft.

Tudelat. Fanerat med mahogny. Glasat dörrpar i överdel samt låda och dörrpar i underdel, bakomliggande hyllinredning. Skuret krön. Bredd 92 cm, djup 45 cm, höjd 215 cm.

Slitage, ställvis något hårdare. Renoverad, kompletterad, bl.a senare invändig målning. Mindre fanerskador och fanerlagningar. Nyckel saknas.

Utropspris
4 000 SEK