BERTIL VALLIEN, ljuskrona, Boda Smide, 1970/80-tal.
Stomme av smidesjärn dekorerade med kläppar i form av hjärtan i klarglas. För sex ljus. Diameter 40, höjd 70 cm. Tre kedjelänkar 16 cm medföljer.
Obetydligt ytslitage.