Dekorer i underglasyrblått. Skålfat med blomsterdekor samt brun glasyr utvändigt, tidigt 1700-tal. Diameter 21 cm. Skål med dekor av trädgårdslandskap, 1700-tal. Diameter 17 cm. Vattendroppare med figurdekor, 1300-tal. Höjd 13,5 cm.
Skålfat med nagg och spricka. Skål med nagg. Vattendroppare med tillverkningsdefekter.