SKRIVSKÅP, 1700-/1800-tal.

SKRIVSKÅP, 1700-/1800-tal.

Tudelad. Fanerad med mahogny. Överdel, dörrpar med bakomliggande hyllplan. Underdel, tudelad klaff med bakomliggande skrivinredning. Tre lådor under klaff. Beslag av mässing. Bredd 105, djup 62, höjd 226 cm. Nyckel finns.

Åldersrelaterat slitage. Renoverad. Kompletterad. Senare beslag. Torrsprickor. Omarbetad, bl a senare hyllplan. Senare lås. Nyckel endast till överdel. Delar saknas.

Utropspris
6 000 SEK