Fanerat med olika träslag, bland annat bonad björk. Rak form. Två skjutdörrar i glas med bakomliggande hyllplan samt tvåunderliggande skjutdörrar med bakomliggande hyllor. Bredd 147 cm, djup 33 cm, höjd 147 cm.
Slitage. Märken. Fanerskador. Fläckar. Nyckel saknas.