Dekor i underglasyrblått med förgyllda detaljer. Bestående av:
11 st, koppar med fat (2 extra fat),
12 st, assietter, diameter ca 15 cm,
1 st serverings fat, diameter ca 21,5 cm,
1 st, gräddkanna,
1 st, sockerskål med lock.
Obetydligt ytslitage. Delvis dekorslitage.