Förgylld mässing med dekor av rosenkvistar, märkt i gjutningen. Skål och fat i klarglas med förgylld dekor av grenar och ugglor. Längd 31 cm, bredd ca 18 cm, höjd 22 cm.
Åldersrelaterat slitage med ställvisa färgbortfall. Smärre nagg. Möjligen delvis senare förgyllning. Instabil.